Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

KANET(H), Ot(h)mar

* 12. 6. 1892, Ormož , Slovenija
† 1945, kot vojni ujetnik v Sovjetski Zvezi

inženir gradbeništva, konstruktor (letalo)

K., ki so ga nekateri imenovali tudi slovenski Lilienthal, je preživel svojo mladost v Zagrebu, kjer je njegov oče delal kot elektroinženir. Tam je obiskoval gimnazijo, ter potem v Gradcu študiral gradbeništvo ter se specializiral za področje statike. 1914/15 je leto dni kot prostovoljec služil pri artileriji, končal šolo za rezervne častnike in se 1917 vpisal v šolo za letalskih častnikov. Do konca vojne je postal artilerijski nadporočnik ter se nato vrnil v Zagreb. Zaradi družinskega premoženja K. ni potreboval stalne službe. Leta 1933 se je poročil z Ano Mezero. Pred začetkom druge svetovne vojne se je preselil v Nemčijo in kot nadporočnik učil tehniko na šoli za letalske častnike v Berlinu. Leta 1943 se je drugič poročil in sicer z Evo Marijo Freund. Potem o njem ni več zanesljivih podatkov. K. je po pričevanjih preživel vojno, vendar je pristal v sovjetskem ujetništvu in se ni več vrnil. Velja za pogrešanega.
Že kot gimnazijec je K. med počitnicami leta 1909 v Ormožu sestavil več (vsaj tri konstrukcijsko različne) modelov jadralnih letal. Tako kot Lilienthalu je tudi njemu, kot prvemu Slovencu, uspelo več poletov preko par deset metrov. Prvi taki poskusi so leta 1895 uspeli Luki Jeršetu v Črni na Koroškem. Kmalu po K-ovih jadralnih poletih je Edvardu →Rusjanu 25. novembra 1909 uspel prvi motorni polet. Na Hrvaškem velja K. tudi kot utemeljitelj kajakaštva.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva