MADERSPERGER, Josef
* 6. 10. 1768, Kufstein, Avstrija
† 2. 10. 1850, Dunaj, Avstrija
izumitelj (šivalni stroj)
Kot sin krojaškega mojstra se je M. pri očetu izučil krojaškega poklica. Po nekaj letih, ko je delal kot krojaški pomočnik se je leta 1790 preselil na Dunaj, tam je 1799 položil civilno prisego in se leta 1806 oženil z izdelovalko klobukov Katharino Hahn, ki je prebivala v vasi pri Gießnu.
Vse svoje življenje se je M. ukvarjal s konstrukcijo šivalnega stroja, ki bi nemoteno deloval. Prvi model z bifilarno iglo z enim ušesom v sredini, ki se ni ohranil, je dokončal leta 1807/08. Privilegij, ki ga je prejel 10. februarja 1815 mu je po treh letih potekel, ker ni bil sposoben plačati potrebnih taks. Vzpodbujen s privilegijem je M. med leti 1817 in 1820 naredil še tri nove modele, ki so nam poznani po časopisnih slikah in risbah. Potem so novice za skoraj dve desetletji usahnile in M. se je ukvarjal predvsem z izdelovanjem donosnih slamnatih klobukov.
Na prvi dunajski industrijski razstavi leta 1835 se je M. zopet predstavil javnosti, tokrat s strojno sešitimi izdelki. Od leta 1835 sestavljenega šivalnega stroja se je ohranila samo tako imenovana »šivalna roka«, ki se nahaja v tehniškem muzeju. Celotna zgradba je razvidna iz natisnjenega opisa šivalnega stroja iz leta 1841. Blago se pri tem stroju ne premika proti šivalni glavi, ampak se nahaja na drsniku skoraj dva metra dolgega okvira. Bifilarna igla šivalne roke z ušesom na špici, blago prebada od spodaj. Skozi tako postavljeni obe zanki je z roko skozi tretjo iglo povlekel osnovno nit in s sukanjem šivalne roke prepletel zanki. Glede na današnje definicije gre za dvojni prešivni šiv z dvema spodaj ležečima zankama in eno zgoraj postavljeno oprijemno nitjo.
M. je ta stroj leta 1839 podaril Politehničnemu inštitutu na Dunaju in je leta 1841 s strani spodnjeavstrijskega obrtnega društva prejel bronasto medaljo, vendar je devet let kasneje umrl popolnoma obubožan v dunajskem zavetišču za revne.
Iz leta 1843 je znan njegov načrt, da bi naprej razvijal šivalno roko z neskončnim prešivnim avtomatom z mehaniziranim branikom. Šibka podpora, pomanjkanje tržišča in tehnične težave so med drugim pripomogle k temu, da mu ni uspelo. Leta 1846 je Elias Howe v ZDA patentiral šivalni stroj, ki so ga v 1850-ih letih v velikih količinah izdelovali Issac Merrit Singer in drugi.