Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

WIGNER, Jenö

* 17. 11. 1902, Budimpešta, Madžarska
† 4. 1. 1995, Princeton, ZDA

fizik

Kot sin industrijske družine je W. lahko obiskoval priznano Luteransko gimnazijo, svoje izobraževanje pa je nadaljeval na Fakulteti za kemijo, ki je bila del Tehnične univerze v Budimpešti. Po letu študija se je prepisal na Visoko tehnično šolo v Berlin-Charlottenburg. Kot kemijski inženir je svojo poklicno pot začel v očetovi tovarni usnja v Budimpešti, a se je že naslednje leto vrnil v Berlin, nato pa nastopil kot privatni docent na Univerzi v Göttingenu. Njegova dela s področja kvantne mehanike so mu prinesla povabilo za predavanje na univerzi Princeton v ZDA. Leta 1931 je na Princetonu dobil službo, a le za polovični delovni čas, zato je obdržal tudi delovno mesto v Göttingenu. Leta 1935 se je dokončno preselil v ZDA. Leta 1939 je preko Nielsa Bohra in Lea →Szilárda prejel novico o uspešnem cepljenju urana, kar je v Berlinu uspelo Ottu Hahnu in Fritzu Strassmanu. W. in →Szilárd sta spoznala nevarnost atomske bombe in zato preko Alberta Einsteina o tem poročala predsedniku Franklinu D. Rooseweltu. Posledično so ZDA začele svoj „Projekt Manhattan”. Med gradnjo prvega nuklearnega reaktorja je bil W. do leta 1942 dejaven kot asistent pri Fremiju in →Szilárdu.
Po drugi svetovni vojni se je vrnil na Princeton, a predaval dejansko po celem svetu. Leta 1963 je za delo na področju teorije o atomskih jedrih in osnovnih delcih ter za odkritje temeljne teorije o principih simetrije dobil Nobelovo nagrado za fiziko. Dobil je tudi nagrado "Atom za mir" ter Fermijevo nagrado ter častne doktorate na 24 univerzah. Objavil je okoli 350 znanstvenih del.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva