Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

SENEFELDER, Jan Nepomuk František Alois

* 6. 11. 1771, Praga, Republika Češka
† 26. 2. 1834, München, Nemčija

izumitelj (litografija)

S.-jev oče, igralec Franz Peter S. se je leta 1770 v Pragi poročil s Kateřino Volíkovo, hčerko gostilničarja. Kot gostujoči igralec je nastopal po različnih nemških gledališčih in se šele leta 1778 naselil v Münchenu. S. je v Pragi obiskoval gimnazijo, nato pa Univerzo v Ingolstadtu, vendar je leta 1791, po smrti očeta prekinil študij. Za naslednja tri leta se je priključil igralski skupini, da bi lahko finančno pomagal svoji materi ter sedmim mlajšim bratom in sestram.
V teh letih se je lotil tiskanja posameznih lastnih gledaliških iger in pričel preizkušati vsem znani postopek tiskanja. Verjetno se mu je leta 1796 prvič posrečil tisk po novem postopku, ki ga je iznašel sam: kamnotisk oziroma litografija. Naslednje leto je nastala prva posebna tiskarska naprava za litografijo in leta 1798 je natisnil prvo javno razširjeno litografijo. S. je opisal prvo gravuro v kamen in odtis risbe (prenos slike iz enega kamna na drugega), odtis na tekstil, 1799 trdno litografsko kredo, princip avtografije (prenos risbe iz papirja na kamen) in anastatični odtis (pretisk starega tiska). Prav tako je leta 1799 od volilnega kneza Maximiliana Josefa prejel privilegij za vtiskovanje na kamen. Leto kasneje je na željo založnika Antona Andréa opremil litografske tiskarne v Offenbachu in v Londonu. Zaradi osebnega spora z založnikom, delavnice, ki sta jih načrtovala v Parizu, Berlinu in na Dunaju niso bile nikoli odprte. Leta 1801 je prejel patent za tiskalni stroj na drogovih in svojo dejavnost preselil na Dunaj, kjer si je leta 1803 uredil litografsko delavnico, vendar se je že leta 1806 vrnil v München. Tam je do leta 1809 naprej nadgradil svoj postopek, in sicer v kromolitografijo (barvni tisk).
Oktobra 1809 ga je bavarski kralj imenoval za inšpektorja za izdelavo katastrskih načrtov v novi Za nov tiskalni stroj je S. kot nadomestek za litografski skrilavec uporabil zmleto mešanico kamnov na kovinski ali papirnati podlagi (papirografija). Obdobje med leti 1819 in 1824 je preživel v Parizu. Leta 1826 se je vrnil v München in razvil tako imenovani tisk na mozaik (barvni tisk iz plošče) in 1833 oljni tisk (reprodukcija oljnih slik), izveden s pomočjo litografije na slikarsko platno.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva