Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

HUSNÍK, Jakub

* 29. 3. 1837, Vejprnice pri Plzňu , Republika Češka
† 26. 2. 1916, Praga, Republika Češka

izumitelj (fototipija)

Po zaključku priaristične gimnazije v Pragi je H. študiral slikarstvo na akademijah umetnosti v Pragi in Antwerpnu. Po povratku iz Holandije je kratek čas živel kot svobodni umetnik, dokler ni začel poučevati na gimnaziji v Taboru leta 1863.
Že med študijem na akademiji ga je zanimala fotografija, s čimer se je bolj natančno ukvarjal v praškem studiu L.M. Winterja. H. se je ukvarjal z nadaljnjim razvojem fotografske tehnike in s fotografskimi reprodukcijami. Eden izmed njegovih prvih izumov leta 1863 je bila fotografija z dvema odtenkoma. Strokovno javnost je H. obvestil o svojem izumu fototipije leta 1869, preko tehnične priloge januarske izdaje berlinskega časopisa „Photographische Mitteilungen“.
H-u je uspel odtis na želatinasto plat, na katero je potem prenesel negativ slike. Želatinasta plast iz kamna (kasneje steklena plošča) mu je prinesla uspeh. Na enem kamnu mu je uspelo tudi do 1.500 kakovostnih odtisov. Kljub njegovim uspehom ni cesarsko kraljeva državna tiskarna, ki ji je H. ponudil svojo iznajdbo, pokazala nikakršnega zanimanja. Kot državnemu uradniku, mu je bilo prepovedano, da bi iznajdbo komercialno izkoristil, zato jo je ponudil svojemu konkurentu Josefu Albertu v Münchnu, ter mu jo ponudil v prodajo. To je privedlo do tega, da je bila ta vrsta tiska poimenovana Albertov tip. H. je še naprej sodeloval z Josefom Albertom in to ju je leta 1870 pripeljalo razvoja tribarvnega tiska.
Leta 1869 je H. konstruiral prijemalo za šivalni stroj Wheeler & Wilson, ki je znatno izboljšalo zanesljivost šiva tega stroja. Zaradi svoje očitne skromnosti in nesposobnosti za podjetništvo iz tega nikdar ni mogel pridobiti nikakršne koristi. Leta 1873 je pustil učiteljsko službo in postal svetovalec cesarsko kraljeve dvorne in državne tiskarne na Dunaju.
Leta 1876 se je po odpovedi zaposlitve vrnil nazaj na Češko. Kot učitelj je H. v Pragi pisal strokovne knjige o tisku in leta 1878 na ime svoje žene ustanovil fotografski atelje in cinkografično delavnico, kjer je izdeloval klišeje z zrnastim avtotipičnim rastrom. V sodelovanju s svojim zetom Häuslerjem je vodil delavnice za reproduciranje in za izdelovanje tribarvnih klišejev. Ti so sprva imeli zrnasti rastrom, kasneje pa tudi linearni.
Po svoji zgodnji upokojitvi leta 1888 se je H. ukvarjal s pripravo podlag za reprodukcijo za tisk. Podjetje je reproduciralo naravne fotografije, pogosto pa tudi slike znanih galerij. H. in Häuslerju je uspelo da sta svoj prvi tribarvni odtis leta 1893 objavila v polletniku „Aus dem Reich von Wissenschaft und Arbeit“ (Iz sveta znanosti in dela). V tem času je s H-om že sodeloval njegov sin Jaroslav. Kot strokovnjak za pripravo tiskarskih plošč je bil Jaroslav H. vodja strokovne skupine za tisk in fotografijo, ki je sodelovala pri utemeljitvi oddelka za tisk Tehniškega muzeja v Pragi.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva