Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

NEUMANN, János ( John von)

* 28. 12. 1903, Budimpešta, Madžarska
† 9. 2. 1957, Washington, D.C. , ZDA

matematik

N. se je rodil v premožni družini in je obiskoval evangeličansko gimnazijo v Budimpešti, takoj zatem pa je od leta 1921 na Filozofski fakulteti Univerze v Budimpešti študiral matematiko ter nadaljeval študij na Visoki Tehnični šoli v Zürichu, kjer je študiral kemijsko inženirstvo. Leta 1925 je prejel diplomo kemijskega inženirja in v naslednjem letu zaključil študij matematike s „summa cum laude “.
Zatem je odšel v Nemčijo in opravil habilitacijo na Univerzi v Berlinu ter 1929 postal zasebni docent matematike na Univerzi v Hamburgu. Leta 1930 ga je vabilo za gostujočega profesorja na Univerzi Princeton prvič pripeljalo v ZDA, a se je že 1931 spet vrnil v Nemčijo, še istega leta pa je zaradi političnih razlogov zopet zapustil deželo ter se s svojo ženo za vedno preselil v ZDA, v bližino Princetona, kjer je deloval kot profesor na tamkajšnji univerzi in na priznanem Inštitutu za napredne študije (Institute for Advanced Studies).
Tu se je N. ukvarjal z matematičnimi temelji kvantne mehanike, o čemer je leta 1932 spisal monografijo. Pisal je tudi o problemih balistike in hidrodinamike. Med drugo svetovno vojno je bil udeležen pri projektu Manhattan, kjer se je ukvarjal z razvojem programskih računalniških logičnih nadzornikov ter leta 1944 naredil načrt za računalnik EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic System), ki je začel delovati leta 1952. Po vojni je bil član Komisije za atomsko energijo in se še naprej ukvarjal z vprašanji programiranja. N. je prejel številna priznanja (med drugim Einsteinovo medaljo in nagrado Fermi). Ko mu je predsednik Eisenhower slovesno izročil medaljo za zasluge za svobodo, je bil zaradi kostnega raka priklenjen na invalidski voziček.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva