Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

KLEMENČIČ, Ignac

* 6. 2. 1853, Kamni Potok , Slovenija
† 5. 9. 1901, Trebnje, Slovenija

fizik

K. je obiskoval gimnazijo v Novem Mestu in potem študiral fiziko na univerzi v Gradcu. Leta 1876 je prejel diplomo, že leta 1879 pa je napisal svojo doktorsko disertacijo. Ludwig →Boltzmann je prepoznal študentovo nadarjenost in ga zaposlil kot svojega asistenta. 1881 je prejel dovoljenje za poučevanje kot docent, leta 1888 pa je postal izredni profesor za eksperimentalno fiziko na univerzi v Gradcu.
Najprej se je zanimal predvsem za molekularno mehaniko, kasneje pa tudi za elektriko in magnetizem. Predvsem pa se je ukvarjal z elektrodinamiko, ki sta jo pred tem utemeljila Michael Faraday in James Clerk Maxwell. V 1880-ih letih se je intenzivno ukvarjal z električnimi kondenzatorji in upori. Leta 1884 je z veliko natančnostjo izmeril hitrost elektromagnetskih valov in s tem potrdil Maxwellovo teorijo. Njegova eksperimentalna dela s področja elektromagnetnih valov so vodila do odkritji, za katera je leta 1892 prejel Baumgartnerjevo nagrado, ki si jo je delil z Ernstom Lechnerjem. Čeprav ga je podpiral →Boltzmann, ni prejel razpisanega delovnega mesta rednega profesorja fizike na Univerzi v Gradcu, ampak so le-to dodelili Lechnerju. 1895 pa je bil vseeno povabljen na mesto rednega profesorja v Innsbrucku. K. je nepričakovano umrl zaradi kapi 5. septembra 1901, prav preden se je nameraval na novo zaposliti na Univerzi na Dunaju in malo preden bi bil sprejet v Avstrijsko akademijo znanosti.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva