Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

AVČIN, France

* 6. 10. 1910, Ljubljana, Slovenija
† 21. 2. 1984, Ljubljana, Slovenija

elektrotehnik, izumitelj

A. je študiral elektrotehniko na Univerzi v Ljubljani, po pridobiti naziva dr. teh. leta 1938 pa je na tej univerzi tudi predaval. Poučevanje je prekinil v letih vojne, ko je stopil v partizanske vrste. Leta 1946 je bil imenovan za izrednega, leta 1957 pa za rednega profesorja. Pomembni so njegovi prispevki na področju metrologije, ki jo je obravnaval kot temelj usklajenega razvoja in jih promoviral v Sloveniji in tujini. Na mednarodni konferenci za mere in uteži leta 1960 je v Parizu predlagal, da bi se enota za gostoto magnetnega toka imenovala po Nikoli → Tesli, kar mu je kljub velikemu negodovanju uspelo in njegovo zamisel so na forumu sprejeli. A. je bil eden prvih tehnikov, ki so sprevideli uporabnost tehničnih rešitev na področju zdravljenja novotvorb.
Med njegove izume sodijo magnetna leča za elektronski mikroskop, elektronski daljinski merilnik hitrosti in merilnik parametrov balističnih izstrelkov. A. je bil tudi odličen alpinist in predan gorski reševalec. Med drugim je izumil elektronsko napravo za iskanje pogrešanih v plazu. Znane so njegove dereze in kombinirana spalna vreča-bivak. Kot lovec je izumil tako imenovano ABC kroglo, ki zadeto žival ubije na mestu.
A. je pri svojem delu poudarjal tudi varstvo okolja. Varovanje narave je zanj pomenilo dolgoročno preusmeritev tehnike za blagor ljudi. Njegovi knjigi Kjer tišina šepeta (1964) in Človek proti naravi (1969) sta – tako kot njegovo vodilo »Razmišljaj globalno, ukrepaj lokalno« – ponekod naleteli na odobravanje, drugje pa silovito zavračanje. Z zavzemanjem za prehod z neobnovljivih na obnovljive vire energije je eden prvih tehnikov, ki so razmišljali ekološko.
Njegova dela s področja balistike in teorije neurij kot magnetsko-aerodinamičnih generatorjev velikanskih razsežnosti so ostala nedokončana.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva