Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

HABERMEL, Erasmus

* 0.0.0,
† 15. 11. 1606, Praga, Republika Češka

konstruktor (inštrumenti)

O H-ovem rojstvu in poreklu ni znanega nič. Ohranjeni viri nam omogočajo le delno rekonstrukcijo njegovega življenja in njegovega dela. 2. avgusta 1593 je za poročno darilo dobil osem zlatnikov, leto zatem pa ga je cesar z dekretom razglasil za »izdelovalca astronomskih in geometrijskih inštrumentov« in prejemal je plačo osmih guldnov na mesec.
Glede na datacijo inštrumentov je bil do 1580 dejaven v neki praški delavnici. Okrog dvajset inštrumentov ima na sebi posvetilo Franciscu Paduaniu iz Forlija. Ta italijanski zdravnik je nekaj časa živel v Pragi in sicer za časa Rudolfa II. Za nadvojvodo Maximilijana je H. izdelal nekaj matematičnih naprav, za Alessandra Farneseja vojvodo iz Parme pa je naredil astrološki laboratorij.
H. se je specializiral za majhne inštrumente z gravurami in pozlatitvami. Iz njegove delavnice so prihajali le unikati, ki so se med seboj razlikovali tako po funkciji, obliki in velikosti. Paleta njegovih izdelkov je bila zelo široka: sončne, zvezdne in mesečne ure, kvadranti, sekstanti, pripomočki za astronomske laboratorije, torkveti, teodoliti, triangulacijski inštrumenti, naprave za niveliranje, šestila, črtala in kotometri. H-ovo ustvarjalnost je moč razbrati med 100 še ohranjenimi inštrumenti. Poseben pomen ima leta 1600 narejen sekstant, ki ga je izdelal za neznanega naročnika. H. je med drugim prejel tudi podporo astronoma Tycha Brache in njegovih asistentov.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva