Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

SIAKEĽ, Daniel

* 25. 1. 1886, Slatnica v Turiecu , Slovaška
† 0. 2. 1946, Chicago, Ill. , ZDA

mehanik, konstruktor, izumitelj (filmska tehnika)

S petnajstimi leti je S. leta 1901 zapustil rodno Slovaško in odšel v strojno tovarno →Ganz, da bi se tam izučil za vajenca. Njegovo zanimanje za kinematografijo ga je vodilo v filmsko tovarno „Projectograph“, ki jo je ustanovil Móric Ungerleider iz Medzilaborca. Tu si je z razvojem in proizvodnjo projekcijskih aparatov za majhne kinodvorane pridobil slavo po vsej deželi. Tako si je S. pridobil obsežno znanje o projekcijski opremi Charlesa Pathéa, G. Laumonta, Oskarja Meßterja in Thomasa Alve Edisona.
Leta 1905 je kot devetnajstletnik preko Hamburga odpotoval v Ameriko. V Chicagu je dobil službo v podjetju Selig Polyscope Corporation, kjer so sestavljali projekcijsko opremo. Tu je S. konstruiral prve svetovne aparate za razvijanje kinematografskih filmov, ki so jih kasneje proizvajali tudi v Franciji, na Danskem in v Nemčiji. V času ko je bil zaposlen v podjetju Rothacker-Film je razvil izboljšano filmsko kamero za snemanje zunaj, ki je četrt stoletja predstavljala mednarodni standard.
Med prvo svetovno vojno je S. konstruiral lahek zložljiv projekcijski aparat za šole, ki ga je bilo moč prenašati v kovčku. Za uporabo slednjega je nastal s prerezom 35 mm filma po dolžini, prvi ozki film in posledično 16 mm film. Prve kamere za takšne filme je leta 1923 proizvedlo podjetje G. Eastman KODAK. S. je konstruiral tudi projekcijski aparat za 16 mm film s tonskim adapterjem. Ton se je nanašal s pomočjo graverske igle na rob filma. Prvi prototip je nastal še pred prvimi poskusi tonskega filma na film širine 35 mm. S. je svojo kamero prilagodil tudi za snemanje trikov, ki so jih lahko videli leta 1925 v filmu Izgubljeni svet (Die verlorene Welt). Njegove prototipe so velika filmska podjetja vedno znova kupovala in jih razvijala naprej.
Leta 1920 je bil S. soustanovitelj delniške družbe Tatra-Film Corporation v Chicagu, ki je na Slovaškem predvajala prvi nemi film Jánošík, katerega svetovna premiera je bila leta 1921 in sicer istočasno na Češkoslovaškem in v ZDA.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva