RUPRECHT, Anton
* 14. 11. 1748, Smolník, Slovaška
† 6. 10. 1814, Dunaj, Avstrija
mineralog, kemik
Ko je R. leta 1772 pričel s študijem na Rudarski akademiji v Banski Štiavnici je imel že pet let delovnih izkušenj. Zanimale so ga predvsem kemija, mineralogija in rudarstvo. Po končanem študiju je od leta 1774 delal v Smolniku kot porotnik.
Na podlagi dobrih študijskih in delovnih uspehov mu je rudarski upravni organ omogočil študijsko potovanje na Švedsko, Norveško in v druge evropske dežele, ki ga je opravil med leti 1777 in 1779. Med tem potovanjem je študiral tudi pri znanem kemiku Torbernu Olofu Bergmanu. Ko se je vrnil domov, ga je Dvorna komora za denarne in rudarske zadeve na Dunaju imenovala za profesorja kemije na Rudarski akademiji v Banski Štiavnici, kjer je nasledil Giovannija Antonia Scopolo. R. se je izmenično ukvarjal tako z rudarsko znanostjo in kemijo, kakor tudi z rudarskim pravom in gozdarskimi zadevami. Od leta 1780 dalje je predaval tudi mineralogijo in kemijo. Na rudarski akademiji se je R. med drugim ukvarjal z zbiranjem mineraloških zbirk, ki jih je po naročilu Dvorne zbornice tudi sistematično uredil. Glas o tej zbirki je segel daleč preko monarhije in R. je lahko iz svojega inventarja dopolnil tudi mineraloške kabinete v Padovi, Mailandu in Parizu. Kot priznanje za njegove zasluge ga je Dvorna komora leta 1780 imenovala za rudarskega svetnika.
Njegova znanstvena raziskovanja s področja kemije so bila usmerjena v pridobivanje mineralov iz rud, od leta 1785 dalje pa tudi na njihovo mešanje. Njegovo prvo delo je nastalo po predavanjih, ki jih je imel v Sklenih Teplicah. Leta 1787 je uspešno popisal izkope opala v Dubniku in Červenici. Pri izobraževanju in raziskovanju je R. visoko vrednotil praktične laboratorijske vaje. 1786 je dal zgraditi nov kemijski laboratorij v Belházyhaus v Banski Štiavnici. Tja so prihajali tudi drugi priznani evropski kemiki in fiziki kot na primer Alessandro Volta. R. pa je tesno sodeloval tudi z Ignácem →Bornom. Leta 1792 ga je Dvorna komora imenovala za dvornega svetnika ter ga prestavila v Komoro za denarne in rudarske zadeve na Dunaj. Tu se je moral R. v prvi vrsti ukvarjati s pravnimi in administrativnimi zadevami.